تبلیغات
ღ☆ஜ ما و جغرافیا در دهکده جهانی ஜ☆ღ - تابش رادیویی از گاز هیدروژن خنثی در یك كهكشان نزدیك
 
.:: زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه مکر و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
وفلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد ::.

.:: سلام ::.
.:: وبلاگی که مشاهده میکنید متعلق به محمد عثمان نصرتی دانشجوی رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشد در این وبلاگ سعی شده که بیشتر در مورد موضوعات جغرافیایی بحث شود.امیدوارم که با راهنماییهای استاد گرامی و دیگر عزیزان این وبلاگ به اهداف خود برسد ::.
  :: مدیر وب سایت : hacker games
نظرتان درباره وبلاگ چیست ؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   
تابش رادیویی از گاز هیدروژن خنثی در یك كهكشان نزدیك
شنبه 27 اسفند 1390 ساعت 11:59 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست hacker games | ( نظرات )


تلسكوپ KAT-7 جنوب آفریقا كه یك مجموعه هفت بشقابی است، در دستاوردی بزرگ برای نخستین بار موفق به مشاهده تابش رادیویی از گاز هیدروژن خنثی در یك كهكشان نزدیك شده است.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گاز هیدروژن به انتشار تابش‌های رادیویی در یك خط طیف نوری در فركانس بسیار خاص 1420 مگاهرتز می‌پردازد.

فضانوردان با نشانه گرفتن تلسكوپ به سوی كهكشان كوچك مارپیچی NGC 3109 كه در حدود 4.3 میلیون سال نوری از زمین در صورت فلكی مار باریك قرار گرفته، توانستند تابش رادیویی گاز هیدروژن خنثی و همچنین چگونگی حركت این كهكشان را مشاهده كنند.

به گفته محققان، بخش اعظمی از علم برنامه‌ریزی شده برای KAT-7 شامل نقشه‌برداری از جهان با استفاده از هیدروژن خنثی است. به دلیل انبساط روز افزون جهان، كهكشان‌های دور از مركز دور شده كه سنجش فركانس خط طیف نوری هیدروژن خنثی در این كهكشانها می‌تواند در شناسایی فاصله آنها به ستاره‌شناسان كمك كند.

امواج رادیویی كه این تلسكوپ موفق به شناسایی آن از كهكشان NGC 3109 شده در همبستگی سنج كه اولین مرحله محاسبه بوده، پردازش شدند.

همبستگی سنج در حال حاضر می‌تواند سنجش‌های شتاب گاز را تا دقت 10 كیلومتر بر ثانیه محاسبه كند. ارتقاهای بیشتر در سال 2012 به ستاره‌شناسان اجازه خواهد داد تا این كهكشان را با وضوح شتاب یك كیلومتر در ثانیه بررسی كنند.

منبع