تبلیغات
ღ☆ஜ ما و جغرافیا در دهکده جهانی ஜ☆ღ - دانشمندان در جست‌وجوی خواهران خورشید
 
.:: زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه مکر و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
وفلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد ::.

.:: سلام ::.
.:: وبلاگی که مشاهده میکنید متعلق به محمد عثمان نصرتی دانشجوی رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشد در این وبلاگ سعی شده که بیشتر در مورد موضوعات جغرافیایی بحث شود.امیدوارم که با راهنماییهای استاد گرامی و دیگر عزیزان این وبلاگ به اهداف خود برسد ::.
  :: مدیر وب سایت : hacker games
نظرتان درباره وبلاگ چیست ؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   
دانشمندان در جست‌وجوی خواهران خورشید
شنبه 26 فروردین 1391 ساعت 04:04 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست hacker games | ( نظرات )

دانشمندان سراسر جهان از مدت‌ها پیش به جست‌وجو در آسمان‌ها به دنبال همتایان زمین و امكان حیات در جهان‌های دیگر پرداخته‌اند و اكنون تیمی از محققان فنلاندی به دنبال خواهران خورشیدی هستند كه ممكن است از سیارات دارای حیات برخوردار باشند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برخی محققان بر این باورند كه زمین ممكن است بر روی سیارات دیگر نیز دانه حیات را كاشته باشد كه در پی نظریه انتشار دی‌ان‌ای زمین در فضا با برخورد یك سیارك با زمین ایجاد شده است.

دانشمندان دانشگاه توركو در فنلاند اكنون به دنبال ستارگانی از خوشه ستاره‌ای مشابه خورشید هستند كه سیارات آن ممكن است به این شیوه، از حیات برخوردار شده باشند.

تصور می‌شود كه خورشید حدود 4.5 میلیارد سال پیش درون خوشه‌ای از هزاران ستاره جوان شكل گرفته باشد. پس از حدود یك میلیارد سال این خوشه از هم متلاشی شده و خواهران خورشید به راههای متفاوتی رفته‌اند؛ اما پیش از این مرحله، به گفته محققان برخی از این ستارگان ممكن است از حیات به شكل باكتری یا مولكولهای دی‌ان‌ای سهم برده باشند.

اگر چنین فرایندی اتفاق افتاده باشد، احتمالا در زمانی بوده كه خورشید هنوز در این خوشه حضور داشته و از فاصله مناسبی با دیگر ستارگان برای انتقال حیات از طریق ذرات زمین به سیارات آنها برخوردار بوده است.

در طول زمان تولد خوشه، اجسام حاضر در مجموعه شمسی تحت بمباران شدید سیاركها و دنباله‌دارها قرار گرفته، از این رو محققان بر این عقیده‌اند كه احتمالا انتقال مواد بین سیارات به راحتی صورت گرفته است.

این پژوهش حتی این احتمال را مطرح كرده كه ممكن است زمین نیز حیات خود را از شیوه‌ای مشابه بدست آورده باشد.

این محققان با بررسی كاتالوگ HIPPARCOS كه به جمع‌آوری موقعیت و حركت بیش از 100 هزار ستاره پرداخته، توانستند ستارگانی را كه از تراكم تابشی مشابه خورشید برخوردار بوده‌اند، انتخاب كننند.

در این میان دو ستاره HIP 87382 و HIP 47399 از شانس بهتری برخوردار بوده و از محتویات فلزی مشابهی با سطح تكامل نزدیك به خورشید برخوردارند.

طبق تحلیلهای این محققان، احتمال كمی وجود دارد كه این دو ستاره در خوشه زادگاه خورشید شكل گرفته باشند؛ چرا كه هر دو اكنون در فاصله 100 سال نوری از زمین قرار دارند.

گام بعدی این محققان، جست‌وجو برای سیارات احتمالی در اطراف این ستارگان است.

نتایج این پژوهشها اوایل سال در دویست و نوزدهمین نشست انجمن نجوم آمریكا ارائه شده است.

منبع : ایسنا