تبلیغات
ღ☆ஜ ما و جغرافیا در دهکده جهانی ஜ☆ღ - كشف آرسنیك در ستاره باستانی!
 
.:: زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه مکر و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
وفلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد ::.

.:: سلام ::.
.:: وبلاگی که مشاهده میکنید متعلق به محمد عثمان نصرتی دانشجوی رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشد در این وبلاگ سعی شده که بیشتر در مورد موضوعات جغرافیایی بحث شود.امیدوارم که با راهنماییهای استاد گرامی و دیگر عزیزان این وبلاگ به اهداف خود برسد ::.
  :: مدیر وب سایت : hacker games
نظرتان درباره وبلاگ چیست ؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   
كشف آرسنیك در ستاره باستانی!
دوشنبه 18 اردیبهشت 1391 ساعت 08:21 ق.ظ | | نوشته ‌شده به دست hacker games | ( نظرات )

محققان نجوم برای نخستین بار موفق به كشف دو عنصر سنگین آرسنیك و سلنیوم در یك ستاره باستانی خارج از منظومه شمسی شدند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پدیده انفجار بزرگ (Big Bang)‌ باعث تولید حجم زیادی هیدروژن، هلیوم و مقدار كمی لیتیوم شد و درحقیقت همه عناصر سنگین در جدول تناوبی بیش از 13.7 میلیارد سال قبل تولید شده اند.

با آنالیز نور ستارگان می توان تركیب شیمیایی، منشأ عناصر، سن ستارگان و تكامل كهكشان‌ها و كائنات را مورد بررسی قرار داد.

محققان نجوم برای نخستین بار موفق شدند دو عنصر همسایه در وسط جدول تناوبی یعنی آرسنیك و سلنیوم را در یك ستاره باستانی در هاله كم نور در اطراف كهكشان راه شیری كشف كنند.

«ایان رودرر» نویسنده ارشد تحقیق تأكید می كند: ستاره‌هایی مانند خورشید ما می‌توانند عناصری تا اكسیژن را در جدول تناوبی بسازند؛ ستاره‌های عظیم دیگر نیز می توانند عناصر سنگین با پروتون بیشتر در هسته را تا آهن در فرآیند همجوشی هسته ای سنتز كنند. سایر عناصر سنگین تر از آهن در فرآیندی به نام جذب نوترون نوكلئوسنتز تولید می شوند.

نوترون ها بار الكتریكی ندارند، اما می توانند درون هسته به پروتون تجزیه شده و عناصری با اعداد اتمی بزرگتر تولید كنند. یكی از روش ها برای تولید عناصر سنگین، قرار گرفتن در معرض انفجار نوترون ها در هنگام مرگ ابرنواختری یك ستاره است.

این فرایند اصطلاحا فرایند سریع (r-process)‌ نامیده می شود كه در آن عناصر میان و پایین جدول تناوبی شامل روی تا اورانیوم در یك چشم بر هم زدن تولید می شوند.

محققان با بررسی آرشیو طیف ماورای بنفش تلسكوپ فضایی هابل موفق به كشف آرسنیك و سلنیوم در هاله كم نور ستاره HD 160617 در فاصله 12 میلیارد سال نوری شدند. این عناصر در یك ستاره پیر كه از مدت ها پیش ناپدید شده، ساخته شده اند و مانند ژن كه از والدین به فرزند منتقل می شوند، در ستاره HD 160617 متولد شده اند.

محققان همچنین با استفاده از چندین تلسكوپ زمینی، داده های این ستاره را مورد بررسی قرار داده و 45 عنصر را كشف كردند. علاوه بر آرسنیك و سلنیوم، عنصر كمیاب كادیوم، تلوریوم و پلاتین كه همگی در «فرایند سریع» تولید می شوند، شناسایی شدند.

تكرار فرایند سریع در آزمایشگاه بسیار دشوار است و كلید مدلسازی این فرایند متكی بر مشاهدات نجومی است.


منبع  : ایسنا