تبلیغات
ღ☆ஜ ما و جغرافیا در دهکده جهانی ஜ☆ღ - معلولا‌ن و مشكلا‌ت شهری‌
 
.:: زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه مکر و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
وفلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد ::.

.:: سلام ::.
.:: وبلاگی که مشاهده میکنید متعلق به محمد عثمان نصرتی دانشجوی رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشد در این وبلاگ سعی شده که بیشتر در مورد موضوعات جغرافیایی بحث شود.امیدوارم که با راهنماییهای استاد گرامی و دیگر عزیزان این وبلاگ به اهداف خود برسد ::.
  :: مدیر وب سایت : hacker games
نظرتان درباره وبلاگ چیست ؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   
معلولا‌ن و مشكلا‌ت شهری‌
یکشنبه 26 شهریور 1391 ساعت 08:08 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست hacker games | ( نظرات )

معلولا‌ن و مشكلا‌ت شهری‌

ساختمان‌های عمومی به دلیل خیل عظیم و متنوع مراجعه‌كنندگانشان باید به نوعی طراحی شوند كه به ارضای تمام نیازهای این گروه‌های متفاوت بپردازند. درصدی از افراد هر كشور را معلولین وكم‌توانان جسمی تشكیل می‌دهند كه به دلیل ارتباط آنها با جامعه (و جلوگیری از خانه‌نشینی آنها) باید ساختمان‌های عمومی را به نوعی طراحی كرد كه برای این عزیزان قابل استفاده باشد.

در بازنگری مصوبه 8/3/68 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با عنوان <ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولین جسمی - حركتی> و ارزیابی عملكرد آن توسط كمیته بازنگری متشكل از نمایندگان سازمان‌های مختلف از جمله وزارت كشور، وزارت مسكن و شهرسازی، سازمان بهزیستی كشور، بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی، شهرداری تهران و تعدادی از استادان و صاحبنظران در این زمینه، سه هدف به عنوان بازنگری انتخاب شد.

-1بررسی عملكرد و چاره‌جویی علمی قانونی برای رفع مشكلات اجرایی

-2ارتقای سطح علمی ضوابط و به هنگام كردن آن با توجه به شرایط موجود كشور و تجربیات سایر كشورها در این زمینه.

-3مشخص نمودن روش‌‌های آموزش و آگاه ساختن اقشار مختلف جامعه از مفاد این ضوابط و مقررات.

جهان نیز در این زمینه فعالیت‌های گسترده خود را به سال 1981 آغاز كرد و با نامیدن این سال به عنوان سال بین‌المللی معلولین، سازمان ملل متحد به پیگیری وضعیت معلولین و افزایش ضریب فعالیت آنها در مشاركت‌های اجتماعی پرداخت و اقداماتی از سوی كشورهای در حال پیشرفت با همكاری سازمان ملل و دیگر ارگان‌های بین‌المللی برای جلوگیری از معلولیت و توان بخشی و برابری فرصت‌ها انجام پذیرفت.

برنامه اقدام حیاتی برای معلولین كه توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 1982 به تصویب رسید، با هدف توجه بیشتر به معلولین در چند لایه پیشگیری از معلولیت، توان بخشی و تحقق هدف‌های مشاركت كامل افراد معلول در زندگی اجتماعی و برابری حقوق آنها انجام پذیرفت كه در واقع نقطه عطفی در توجه به مشكلات معلولین در سطح اجتماع بود. در بند 114 این برنامه آمده: <به افراد معلول باید اطمینان داده شود كه دسترسی آنان به تمامی ساختمان‌های عمومی و تسهیلات جدید، مجموعه‌های مسكونی همگانی و شبكه‌های حمل و نقل میسر است، همچنین معیارهایی باید اختیار شود كه در صورت لزوم، امكان دسترسی معلولین به ساختمان‌ها و تسهیلات عمومی موجود، مجموعه‌های مسكونی و حمل و نقل فراهم شود<.

ماموریت اجرایی این برنامه در هر كشور با دولت آن كشور است و از آن جا كه در كنار معلولین جسمی - حركتی جانبازان ما هم در كشور با مشكلاتی از این دست در مراجعه به ساختمان‌ها و مراكز عمومی مواجهند به نظر می‌رسد كه دولت ایران باید در این زمینه پیگیرتر از كشورهای دیگر باشد.

اما بر اساس تحقیقی كه دفتر فنی وزارت كشور در سال 73 برای بررسی نحوه اجرای مصوبه 8/3/68 معلولین انجام داده است ما همچنان در این بخش ضعیف هستیم و عملكرد ارگان‌هایمان تاكنون نتوانسته است به بسترسازی این امر مهم بیانجامد.

عدم تشخیص مشكلات معلولین جسمی - حركتی از سوی مسوولین دستگاه‌های اجرایی در كشور، عدم ارتباط كافی وزارت‌خانه‌های كشور و مسكن با سازمان‌ها در كلیه استان‌ها در خصوص رعایت مفاد مصوبه معلولین، نبودن تبلیغات كافی برای ارتباط با افكار عمومی، عدم اطلاع اكثر مهندسین و طراحان از چنین آیین‌نامه‌ای و در نهایت عملی نشدن این مصوبه، نتایجی است كه تحقیقات وزارت مسكن به آن رسیده است یعنی در واقع ما تاكنون نپذیرفته‌ایم كه معلولین هم حق یكسانی در بهره‌بری از فضاهای شهری، ساختمان‌های عمومی و اداری دارند و در یك كلام ما نتوانسته‌ایم این حق را در بحث مدیریت كلان شهری به یك اصل تبدیل كنیم.

اما چه اهرم‌هایی لازم است تا تصویر كسی كه بر ویلچرش در سرسرای سازمانی پریشان و سردرگم از عدم راهیابی به آن ساختمان در جای خود مانده، از پس زمینه ناخودآگاه شهرهایمان پاك شود؟

شاید آموزش اولین قدم در رسیدن به مفهوم ساختمان‌های عمومی قابل استفاده برای معلولین جسمی - حركتی باشد، مفهومی كه در پس كاغذبازی‌ها مدت مدیدی است به فراموشی سپرده شده و تازگی‌ها به یمن چند جابه‌جایی در ساختار مدیریتی كشور به پای میز تصمیم‌گیری بازگشته است. دكتر سیمین حناچی نیز در مقاله‌ای با عنوان <نقش آگاهی عمومی و آموزش تخصصی در مناسب‌سازی محیط شهری> با اشاره به نقش پر رنگ آموزش (چه در سطح تخصصی آن كه مربوط به اهالی ساخت‌وساز كشور است و چه در سطح عمومی آن كه به روشنگری در مورد لزوم پیاده شدن این طرح می‌انجامد) اشاره كرده است.

اتخاذ تدابیر و تمهیداتی برای مطلع نمودن اقشار مختلف جامعه در مورد حقوق معلولین در معماری و شهرسازی، بهره‌گیری از قوانین و مقررات مركز تحقیقات ساختمان و مسكن در مناسب‌سازی فضاهای عمومی برای دسترسی آسان معلولین، آگاه نمودن معلولین از حقوق خود در ساختن شهرها و ساختمان‌های آن و ... از اهم فعالیت‌هایی است كه شاید به كمك آنها بتوان معلولین را با شهرها دوباره آشتی داد و پای اراده آنها را در دستیابی به حقوق شهروندیشان استوارتر كرد.

در این میان ساختمان‌های بیمارستان‌ها، بانك‌ها، پایگاه‌های پلیس و واحدهای آموزشی شاید در اولویت تناسب یافتن با حضور معلولین باشد و بعد از آن سازمان‌هایی كه وظیفه خدمات‌دهی و نظارت دارند در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرند.

 

برگرفته از: سایت
:: مرتبط با: برنامه ریزی شهری ,