تبلیغات
ღ☆ஜ ما و جغرافیا در دهکده جهانی ஜ☆ღ - سیستم باد سیاره ای
 
.:: زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه مکر و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
وفلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد ::.

.:: سلام ::.
.:: وبلاگی که مشاهده میکنید متعلق به محمد عثمان نصرتی دانشجوی رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشد در این وبلاگ سعی شده که بیشتر در مورد موضوعات جغرافیایی بحث شود.امیدوارم که با راهنماییهای استاد گرامی و دیگر عزیزان این وبلاگ به اهداف خود برسد ::.
  :: مدیر وب سایت : hacker games
نظرتان درباره وبلاگ چیست ؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   
سیستم باد سیاره ای
سه شنبه 5 دی 1391 ساعت 10:47 ق.ظ | | نوشته ‌شده به دست hacker games | ( نظرات )
بنابر این موقعیت منطقه تراكم درون حاره ITCZ در تابستان و زمستان تغییر می كند:


2- چیره بادهای غربی Westerlies : در گستره جهانی اغلب در عرض های میانه و بین حدود 35 تا 65 درجه عرض جغرافیایی و یا به عبارت دیگر از پر فشار جنب حاره به مناطق کم فشار جنب قطب شیوع دارند.

این بادها از نظر جهت و استمرار دارای خصوصیات متغیرند در سرعت و جهت حرکت آنها جریانات موجی بویژه سیلکون‌های سیار و آنتی سیلکون‌هایی که در منطقه نفوذ این بادها از غرب به شرق حرکت می‌کنند اثر عمده‌ای دارند از اینرو ممکن است بادهای مذکور ضمن وزش از غرب به شرق خصوصیات طوفانی هم داشته باشند در زمستان‌های نیمکره شمالی توسعه آنتی‌سیلکون‌های قاره‌ایی و بعضاً حتی سیکلون‌‌ها از توسعه بارز بادهای غربی ممانعت به عمل آورده و بدین جهت بادهای مزبور به نحو بارزی بر روی اقیانوس‌ها توسعه می‌یابند ولی چون در عرض‌های میانه نیمکره جنوبی، شرایط قاره‌ایی تقریباً حاکمیتی ندارد. بادهای غربی هم تقریباً حالت کمربند جهانی بخود گرفته‌اند.


كمبرند های جهانی فشار 2 اثر دارند:

1- یك اثر آنها بر روی سطح زمین به صورت بادها ( محلی ، منطقه ای و سیاره ای)

2- اثر دوم آنها ایجاد گردش عمومی جو


در كل می‌توان مدل سه سلولی را كه یكی از مدل‌های گردش عمومی جو است به شكل زیر خلاصه كرد :1 ) سلول هدلی (Hadley Cell): عرض‌های جغرافیایی منطقه حاره ، یعنی از استوا تا عرض‌های 30 درجه شمالی و جنوبی را در بر گرفته كه بادهای تجارتی در آن جریان دارند . بادهای تجارتی : بادهایی هستند كه در منطقه حاره از مراكز پر فشار جنب حاره به كمربند همگرایی حاره‌ای [خطی كه بادهای بسامان (بادهای تجارتی Trade Winds) در امتداد آن به هم می‌رسند] می‌وزند .
دلیل كامل نبودن سلول هدلی : تنها نیروی گرادیان فشار را در نظر گرفته و فقط در صورتی مورد قبول واقع می شد كه زمین صاف و ثابت می بود.

2 ) سلول فرل (Ferell Cell): عرضهای میانه از 30 تا 60 درجه در هر نیمكره را در بر گرفته ، بادهای غربی در آن جریان دارند .

3 ) سلول قطبی (Polar Cell): به علت مراكز پر فشار قطبی و كم فشار جنب قطبی بوجود می‌آیند .

حركت هوایی كه به قطب صعود می‌كند ، به شكل باد غربی ( westerlies ) است .
حركت هوایی كه به استوا نزول می‌كند ، به شكل بادهای شرقی ، شمالی و جنوبی در مناطق حاره‌ای است .
صعود هوا در استوا و نزول آن در قطب باعث می‌شود كه در سطح زمین در استوا مركز كم فشار و در قطب‌ها مركز پر فشار داشته باشیم .
پس با توجه به گفته‌های بالا فهمیدیم : سیستم جهانی بادها كه گرمای هوا را از استوا (جایی كه گرمای خورشید بیشترین مقدار خود را دارد) به عرضهای جغرافیایی بالاتر انتقال می‌دهد را گردش عمومی هوا می‌گویند . "


بنابراین با توضیحات بالا می توان متوجه شد كه هر كجا رطوبت كافی به همراه عامل صعود كننده وجود داشت بارش رخ خواهد داد بنابر این می توان موقعیت مناطق پر باران و نیز كم باران و بیابانی روی كره زمین را مشخص و دلیل را توضیح داد.

داخل سلول هدلی (عرض 0 درجه یعنی خط استوا تا چند درجه بالا و پایین تر از خط استوا در هر 2 نیمكره)، مرز بین سلوب فرل و سلول قطبی ، عرض 60 درجه در هر 2 نیمكره مناطق پر بارش هستند كه در این بین به دلیل نوسان كمتر موقعیت سلول هدلی این منطق پر بارش تر است.

از طرفی مرز بین سلول هدلی و سلول فرل، عرض 30 درجه و نیز قطبین در هر 2 نیمكره به دلیل وجود سیستم های پرفشار هوا حالت فرونشینی و نشست داشته و بارش در حد اندك وكم می باشد.

:: مرتبط با: اقلیم ,
:: برچسب‌ها: سیستم باد سیاره ای , بادهای غربی , سیلکون‌های , آنتی سیلکون‌های , سلول هدلی , سلول فرل , سلول قطبی ,