تبلیغات
ღ☆ஜ ما و جغرافیا در دهکده جهانی ஜ☆ღ - چگونه از نقشه استفاده می كنند؟
 
.:: زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه مکر و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
وفلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد ::.

.:: سلام ::.
.:: وبلاگی که مشاهده میکنید متعلق به محمد عثمان نصرتی دانشجوی رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشد در این وبلاگ سعی شده که بیشتر در مورد موضوعات جغرافیایی بحث شود.امیدوارم که با راهنماییهای استاد گرامی و دیگر عزیزان این وبلاگ به اهداف خود برسد ::.
  :: مدیر وب سایت : hacker games
نظرتان درباره وبلاگ چیست ؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   
چگونه از نقشه استفاده می كنند؟
پنجشنبه 5 بهمن 1391 ساعت 06:37 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست hacker games | ( نظرات )استفاده از نقشه قاعده ی خاصی دارد كه اگر آن را یاد بگیریم، می توانیم نقشه ها را بخوانیم. برای خواندن نقشه ها باید به موارد زیر توجه كرد:
1 – توجیه نقشه : نقشه را باید طوری در مقابل خود قراردهیم كه جهت آن درست باشد. یعنی كج یا وارونه نباشد. هنگام استفاده از نقشه شمال آن باید با جهت ایستادن ما منطبق باشد.
2 – استفاده از راهنمای نقشه : در كنار هر نقشه ، فهرستی از علایم و رنگ هایی دیده می شود كه در آن نقشه بكار رفته اند. با مراجعه به علایم می توانیم بفهمیم كه هر علامت و رنگ، چه چیزی را در روی زمین نشان می دهند. اغلب این علایم در همه دنیا یكسان است. معمولاً شكل علایم راهنما به شكل واقعی چیزی كه می خواهند آن را نشان بدهند، بسیار نزدیك است.
3 – مقیاس نقشه :‌نقشه ها را در اندازه های مختلف تهیه می كنند. میزان كوچك شدن نقشه را نسبت به اندازه واقعی در مقیاس نقشه می گویند. مثلا فرض كنید طول جاده ای بین در شهر كه در واقع 20 كیلومتر است. روی نقشه ای 20 سانتی متر شده است. این نقشه نشان می دهد كه همه طول ها به نسبت صدهزار بار كوچك شده است و در این حالت مقیاس آن به صورت 000/100/1 نشان داده می شود. (مقیاس كسری) در نقشه ای با مقیاس 000/50/1 طول روی یك سانتی متر باشد در روی زمین 50000 سانتی متر با 500 متر خواهد بود. گاهی در كنار نقشه خطوط تیره روشنی به شكل خط كش می بینیم كه اعدادی را بالای آن نوشته اند. این ها مقیاس خطی یا ترسیمی اند، استفاده از مقیاس های خطی در خواندن نقشه بسیار آسان است، با استفاده از مقیاس نقشه، می توانیم فاصله ها را اندازه بگیریم و اندازه ی واقعی آن ها را محاسبه كنیم.
در مقیاس كسری هر چه عدد مخرج كسر بزرگتر باشد، آن كسر كوچك تر است. مثلاً مقیاس 50000/1 از 5000/1 كوچك تر است در نقشه هایی با مقیاس كوچكتر، عوارض طبیعی مانند دریاچه و رود یا عوارض انسانی مانند ساختمان ها و جاده ها خیلی كوچك می شوند و به همین دلیل ، نمی توان جزئیات (مانند كوچه ها را ... ) بطور مشخص دید. در عوض روی چنین نقشه هایی ، مساحت بیشتری از یك سرزمین را می توان مشاهده كرد. در نقشه های بزرگ مقیاس، مانند 100/1 و 1000/1 عوارض بزرگتر نشان داده می شوند اما مساحت كمتری به نمایش در می آیند.
این حالت شبیه موقعی است كه شما با یك هواپیما در بالای یك شهر یا سرزمین پرواز می كنید، هر چه فاصله ی هواپیمای شما از زمین بیشتر شود مساحت بیشتری را می بیند ولی در عوض ، جزئیات و اجسام كوچك روی زمین را نمی توانید مشاهده كنید. برعكس اگر هواپیمای شما در ارتفاع كم پرواز كند جزئیات را بهتر می توانید ببینید ولی مساحت كمی را می توانید مشاهده كنید.

1 – مقیاس را تعریف كنید؟

كوچك یا بزرگ بودن نقشه را نسبت به اندازه واقعی، مقایس نقشه می گویند ، با استفاده از مقیاس نقشه می توانیم فاصله ها را اندازه بگیریم و اندازه واقعی آنها را محاسبه كنیم.

2 – رودی كه عرض آن 100 متر است، بر روی نقشه با عرض 10 سانتی متر دیده می شود، مقیاس این نقشه چه قدر است؟

 

10000cm

10cm

x

1

 

x برابر است با 1000 ومقیاس نقشه 1000/1

3- برای خواندن نقشه به چه مواردی باید توجه كرد؟

1 – توجیه نقشه
2 – استفاده از راهنمای نقشه
3 – مقیاس نقشه

4 – منظور از «توجیه نقشه» چیست؟

نقشه را باید طوری در مقابل خود قرار دهیم كه جهت آن درست باشد یعنی كج یا وارونه نباشد، هنگام استفاده از نقشه شمال آن با جهت ایستادن، منطبق باشد.

5 – در یك روستا دو نقشه متفاوت 5000/1 و500000/1 1 تهیه شده است. كدام یك از این دو مقیاس بزرگتر است؟ در كدام نقشه ، مساحت بیشتری دیده می شود؟ در كدام نقشه ، جزئیات را به صورت دقیق تری می توان دید؟

5000/1 بزرگتر است.
در مقیاس 500000/1 مساحت بیشتر دیده می شود و در مقیاس 5000/1 جزئیات را به صورت دقیق تری می توان دید.

درس سوم : آیا وسایل دیگری برای مطالعه جغرافیا وجود دارد؟

به غیر از كره جغرافیایی و نقشه كه اساسی ترین وسایل آموزش جغرافیا هستند، ابزار و وسایل دیگری نیز به یادگیری جغرافیا كمك می كنند. این وسایل عبارتند از عكس جغرافیایی، فرهنگ جغرافیایی‌، مدل های جغرافیایی ، نمودار و جدول های جغرافیایی و ...

عكس های جغرافیایی چه نوع عكس هایی هستند؟
برای آموختن جغرافیا از انواع عكس ها می توان استفاده كرد، از جمله عكس های معمولی كه از مناظر طبیعی شهرها، خانه ها وفعالیت های انسانی گرفته می شود و با دقت در آن ها می توان اطلاعات جالبی بدست آورد. عكس های هوایی كه برای تهیه نقشه های جغرافیایی از آن ها استفاده می شود و عكس های ماهواره ای كه ماهواره ها آن ها را تهیه و به زمین مخابره می كنند. این عكس ها اطلاعات بسیار مفید و جدیدی را از سطح كره زمین یا پراكندگی ابرها از جو زمین در اختیار ما قرار می دهند. جغرافی دانان با استفاده از این عكس ها، وقوع طوفان های مهیب را پیش بینی كرده و آتش سوزی در جنگل های دور افتاده را مشاهده می كنند و به این ترتیب از تغییرات مطلع می شوند و هنگام بروز حوادث طبیعی ، جان انسانهای زیادی را نجات می دهند.

فرهنگ های جغرافیایی :


در جغرافیا، اسامی و اصطلاحات زیادی بكار می رود كه برای آموختن آن ها از كتاب های خاصی استفاده می كنند. به این گونه كتاب ها فرهنگ اصطلاحات جغرافیایی، یا دایرة المعارف جغرافیایی می گویند. گاهی این فرهنگ ها با تصاویر و نقشه های مختلفی همراه است كه در این صورت ، آن ها را فرهنگ نامه های مصور جغرافیایی می نامند.

مدل های جغرافیایی :


از جمله وسایل دیگری كه برای آموختن جغرافیا كمك می كنند. مدل های جغرافیایی اند. مدلهای جغرافیایی انواع مختلفی دارند كه در سال های بالاتر با آن آشنا می شوید. گاهی یك بخش از محیط طبیعی را در آزمایشگاه در ابعاد كوچكی مشابه سازی می كنند و پدیده های جغرافیایی را در مقیاس كوچك بر روی آن آزمایش می كنند. به چنین ابزاری كه فهم موضوعات جغرافیایی را برای ما آسان می كنند. مدل جغرافیایی می گویند. یكی از معروف ترین مدل در آموزش جغرافیا «میزشن» است كه با استفاده از مواد ساده ای مانند شن، ماسه ، خاك یا خاك اره می توان شکل ساده ای از طبیعت را ساخت و آزمایش های مختلفی با آن انجام داد.

نمودارها و جدول های جغرافیایی :

 


نمودارها و جدول ها : نیز از وسایلی هستند كه درجغرافیا برای نمایش یا مقایسه بكار می روند كار اصلی نمودارها و جدول های جغرافیایی ، نمایش ساده ی اطلاعات جغرافیایی است. بطوریكه با یك نگاه می توان مطالب زیادی از آنها را بدست آورد. نمودارها انواع مختلفی دارند از جمله نمودار تصویری، ستونی ، دایره ای و منحنی اطلاعات و جغرافیایی درجدول ها دسته بندی می شوند. گاهی پس از تكمیل اطلاعات یك جدول، برای مقایسه با جدول های دیگر از آن ها ، نمودارهای جدیدی ترسیم می كنند

رایانه :

امروزه برنامه ها یا نرم افزارهای جغرافیایی بسیار متنوعی تولید شده است كه حتی كودكان نیز به راحتی از آن ها استفاده كنند. نقشه ها و اطلس های رایانه ای نیز وجود دارند كه با استفاده از امكانات رایانه ای به راحتی می توان آن ها را اصلاح كرد و اطلاعات جدید را به جای اطلاعات قبلی روی آن ها نمایش داد.

مشاهده مستقیم :

همه ی وسایلی كه به آن ها اشاره كردیم. واسطه هایی برای یادگیری جغرافیا هستند، در واقع آن ها ، به شكل غیرمستقیم اطلاعات جغرافیایی را برای مطالعه فراهم می آورند اما دانش جغرافیا بیش از هر دانش دیگری به مشاهده مستقیم نیاز دارد. جغرافی دانان تنها در صورتی می توانند اطلاعات جدید جغرافیایی تولید كنند كه محیط و پدیده های جغرافیایی را مشاهده كرده باشند. به همین دلیل درس جغرافیا همواره با فعالیت های میدانی «بازدید های علمی» همراه بوده است.

:: مرتبط با: جغرافیا ,