تبلیغات
ღ☆ஜ ما و جغرافیا در دهکده جهانی ஜ☆ღ - درباره ناهمواریها چه می دانید؟
 
.:: زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه مکر و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
وفلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد ::.

.:: سلام ::.
.:: وبلاگی که مشاهده میکنید متعلق به محمد عثمان نصرتی دانشجوی رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشد در این وبلاگ سعی شده که بیشتر در مورد موضوعات جغرافیایی بحث شود.امیدوارم که با راهنماییهای استاد گرامی و دیگر عزیزان این وبلاگ به اهداف خود برسد ::.
  :: مدیر وب سایت : hacker games
نظرتان درباره وبلاگ چیست ؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   
درباره ناهمواریها چه می دانید؟
جمعه 6 بهمن 1391 ساعت 01:06 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست hacker games | ( نظرات )

آیا تاكنون اصطلاح ناهمواری را شنیده اید؟ به كوهها، دشت ها، دره ها ، جلگه ها ، تپه ها و پدیده های دیگری مثل آن ها كه در روی زمین قرار گرفته اند، ناهمواری می گویند. به همه پستی ها و بلندی هایی كه در سطح زمین دیده می شوند ناهمواری می گویند.
چرا ناهمواریها را مطالعه می كنیم؟
مطالعه ی ناهمواریها یعنی چگونگی پیدایش آن ها و تحولاتی كه از گذشته تاكنون داشته اند و شكلی كه در آینده پیدا می كنند بر عهده ی «پیكره شناسان زمین» است. پیكر شناسان زمین، ناهمواریها را دسته بندی كرده و عوامل پیدایش هر یك را مشخص می كنند و مورد مطالعه قرار می دهند. آنان هم چنین به تغییرات ناهمواریها توجه می كنند. ناهمواریها همواره به شكل ثابتی نیستند. عوامل تغییر دهنده ی چهره ی زمین ،آرام آرام یا به سرعت شكل ناهمواریها را تغییر می دهند. پیكرشناسان زمین سعی می كنند با شناسایی تحولات ناهمواریها ، آینده ی آن ها را پیش بینی كنند. مطالعه ناهمواریها به ما كمك می كند تا محیط طبیعی زندگی خود را بهتر بشناسیم و از آن بهتر و عاقلانه تر بهره ببریم.

كوهستان ها :


به شكل فوق نگاه كنید. این یك نقشه جهان نماست كه ویژه گی های طبیعی كره زمین را نشان می دهد. در راهنمای این نقشه دقت كنید. در این نقشه در روی خشكی ها كدام رنگ بیشتر دیده می شود؟ نام رشته كوههای مرتفعی را كه در روی این نقشه نوشته شده است. بخوانید.
راستی آیا هیچ گاه از خود پرسیده اید که کوه های زیبا و سر به فلک کشیده چگونه به وجود آمده اند؟ چرا بعضی از آنها بسیار بلندند در حالی که برخی دیگر ارتفاع کمتری دارند؟ آیا همه کوه ها در یک زمان به وجود آمده اند.

 

ناهمواریها چگونه تغییر می کنند ؟


تغییر شكل ناهمواریها :‌الف – كوهستان ها :
در نواحی كوهستان ها ، عواملی چون یخچال ها، باد ، باران، آب های جاری و تغییرات دما چهره ی كوهستان را تغییر می دهند. مواد حاصل از تخریب كوهستان ها ، به شكل تخته سنگ ها، قطعه سنگ ها، قطعه سنگ ها، پاره سنگ ها، دانه های شن و ماسه به حركت در می آیند. این مواد به وسیله آب ، باد یا فروریختن از بالا به پایین دامنه ها منتقل می شوند و در نقاط دیگری برجای می مانند.
ب : سواحل : در نواحی ساحلی . ناهمواریها با سرعت بیشتری تغییر شكل می دهند. در بسیاری از این نواحی، میزان بارندگی بیشتر از نواحی دور از دریاست. باران و آب های ناشی از آن شكل ناهمواریهای ساحلی را تغییر می دهد.
هم چنین امواج دریا به ساحل برخورد كرده و ناهمواریهای ساحلی را تخریب می كنند و مواد آن را با خود به دریا می برند. باد نیز در ساحل ، ماسه ها را جا به جا می كند و شكل ناهمواریهای ساحلی را تغییر می دهد.
در نواحی ساحلی ، طوفان های دریایی بسیار شدید رخ می دهد كه ممكن است طی چند ساعت ، ناهمواریها را فرسوده كند و چهره جدیدی به ساحل بدهد.
پ – در بیابان ها :
در بیابان ها ، تفاوت دما سبب وزش بادهای نسبتاً شدید می شود. این بادها، شن و ماسه های بیابان را جابه جا می كنند و آن ها را به صخره ها و سنگ ها می كوبند و هم چون سمباده ، سنگ ها و صخره ها را صیقل می دهند. باد ماسه های بیابان را به شكل انواع تپه های ماسه ای در جایی انباشته می كند و پیوسته با وزش خود، شكل تازه ای به آنها می دهد. هم چنین تفاوت دمای شب و روز در نواحی بیابانی زیاد است. در بیابان ها، در طول شب به علت كمبود ابر در آسمان گرمای زمین به سرعت به آسمان منتقل شده و هوا سرد می شود اما در طول روز خورشید به بیابان می تابد و آن را بسیار گرم می كند. این گرمی و سردی هوا در نواحی بیابانی پیوسته ادامه دارد و سبب تخریب سنگ ها بر اثر انبساط و انقباض می شود.

آیا انسان هم می تواند ناهمواریها را تغییر دهد؟


 

انسان با استفاده از ماشین آلات سنگین راه سازی و ساختمانی و بهره گیری از مواد منفجره، ناهمواریها از بین می برد و ناهمواریهای تازه ای می سازد.
تغییردادن ناهمواریها توسط انسان با هدف بهره برداری از منابع سطحی یا زیرزمینی انجام می شود، استخراج زغال سنگ ، نفت ، نمك و سنگ های معدنی ارزشمند (سنگ آهن، مس و مانند آن ها) سبب تغییر شكل ظاهری زمین می شود. احداث تونل و جاده در نواحی پست و بلند نیز نیازمند تخریب نواحی مرتفع و پركردن نواحی پست است. انسان برای احداث شهرها هم باید زمین ها را هموار كند واین امر، از راه تغییر شكل ناهمواریها میسر می شود. بطور كلی ، انسان با نیروی اندیشه ی خود و با استفاده از ابزارهای گوناگون، سطح زمین را در دراز مدت و كوتاه مدت تغییر می دهد.
تغییر دادن مسیر رودها، ایجاد نهرهای جدید، احداث سد بر روی رودها، ساختن دیوارهای ساحلی برای مقابله با امواج دریا و حتی ساختن جزایر یا از یغ بردن آن ها از جمله ی دیگراقدامات انسان است كه باعث تغییراتی در شكل ظاهری زمین می شود.منبع

:: مرتبط با: جغرافیا ,
:: برچسب‌ها: بیابان ها , سواحل , كوهستان ها , شكل ناهمواریها , پیكره شناسان , خشكی ها ,