تبلیغات
ღ☆ஜ ما و جغرافیا در دهکده جهانی ஜ☆ღ - چین خوردگیها چند نوع اند؟
 
.:: زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه مکر و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
وفلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد ::.

.:: سلام ::.
.:: وبلاگی که مشاهده میکنید متعلق به محمد عثمان نصرتی دانشجوی رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشد در این وبلاگ سعی شده که بیشتر در مورد موضوعات جغرافیایی بحث شود.امیدوارم که با راهنماییهای استاد گرامی و دیگر عزیزان این وبلاگ به اهداف خود برسد ::.
  :: مدیر وب سایت : hacker games
نظرتان درباره وبلاگ چیست ؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   
چین خوردگیها چند نوع اند؟
جمعه 6 بهمن 1391 ساعت 02:13 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست hacker games | ( نظرات )
چین خوردگیها چند نوع اند؟
رودها مواد تشكیل دهنده سطح زمین را تخریب می كنند و آن ها را با خود حمل كرده و در نهایت به دریاها و اقیانوس ها می برند. این مواد كه به آنها رسوب می گویند. در دریا ته نشین می شوند. به این عمل رسوب گذاری گفته می شود. در عمل تخریب ناهمواریهای سطح زمین «حمل مواد حاصل از آن» و در بر جای گذاشتن آنها در مناطق دیگر فرسایش نام دارد. البته فرسایش تنها توسط آب انجام نمی شود و عواملی چون باد، امواج دریا و یخچال ها فرسایش ایجاد می كند و چهره زمین را تغییر می دهند. بر اثر برجای ماندن مواد رسوبی در دریاها ، لایه های رسوبی طی میلیون ها سال بر روی یكدیگر انباشته می شوند. ممكن است حركات زمین بعدها، آرام آرام لایه های رسوبی را خمیده كند و به طرف بالا حركت دهد. بعد از گذشت مدت زمانی بسیار زیاد، لایه های رسوبی خمیر شده از دریاها سردر می آورند و به شكل چین خوردگیها در سطح زمین ظاهر می شوند چین خوردگی های هیمالیا ، زاگرس و البرز به همین ترتیب بوجود آمده اند. فشاری كه به لایه های رسوبی وارد می شود ممكن است از جهات مختلفی باشد.
به خمیدگی یا چین خوردگی به سمت بالا تاقدیس و به خمیدگی یا چین خوردگی به سمت پائین ناودیس می گویند.
اگر از پهلو به چین خوردگیها نگاه كنیم، آن ها را مانند شكل 8 می بینیم ، چین خوردگی ها همواره به شكل اولیه خود نمی مانند. باران و برف، باد ، یخ و تغییر دما (شكل 8 ص 31) سبب تخریب آنها می شود مواد حاصل از تخریب چین خوردگیها (كوه ها ) به دریاها و اقیانوس ها حمل و در آن جا ته نشین می شوند و این چرخه ، ادامه پیدا می كند اما نه در مدتی كوتاه ، بلكه طی میلیون ها سال ، شناسایی شكل اولیه ی چین خوردگی دشوار است.
كوهستان هاچگونه به وجود آمده اند؟

چین خوردگی : بعضی از كوهستان ها از چین خوردگی لایه های رسوبی انباشته شده در بستر دریاها بوجود می آیند. كوههای زاگرس و البرز در كشور ما به این ترتیب ایجاد شده اند.
آتش فشان: برخی از كوهها به علت بیرون ریختن مواد مذاب درون زمین (ماگما) ایجاد شده اند. این مواد از طریق درزها و شكاف هایی كه در پوسته ی زمین وجود دارد، خود را به روی زمین می رسانند. كوه دماوند در رشته كوه البرز به این ترتیب بوجود آمده است.
شكست در زمین : گفتیم كه گاهی قطعاتی از پوسته زمین دچار شكستگی های بزرگ و كوچكی می شود كه به آن ها گسل می گویند. بالا آمدن بخشی از زمین در امتداد این گسل ها سبب پیدایش كوه می شود. بعضی از كوه های شرق آفریقا اینگونه ایجاد شده اند.
بالا آمدن مواد مذاب : مواد مذاب (ماگما) همواره به سطح زمین نمی رسند بعضی از آنها به زیر لایه های زمین نفوذ می كنند و لایه ها را بالا می آورند. بعدها ممكن است لایه های رسوبی بر اثر فرسایش از بین بروند و مواد سخت بصورت یك كوه ظاهر شوند. شیر كوه در یزد و الوند در همدان این گونه ایجاد شده اند.
البته هیچ یك از كوهستان ها همواره به شكل اولیه باقی نمی مانند و فرسایش به آن ها چهره ی جدیدی می دهد.

آیا پوسته ی زمین حركت می كند؟

به قسمت خارجی زمین پوسته می گویند. پوسته ی زمین در روی خشكی ها، پوشیده از خاك و سنگ است. این پوسته یكپارچه و كاملاً به هم پیوسته نیست. و از چندین قطعه یا صفحه ساخته شده است.
صفحات پوسته زمین همواره ثابت نیستند و حركت می كنند. تشت آبی را در نظر بگیرید كه چند قطعه چوب به اشكال نامنظم بر سطح آب افتاده باشد. با حركت آب قطعه چوب ها به حركت در می آیند. به هم می خورند و یا از هم دور می شوند. صفحات پوسته ی زمین هم مانند قطعه چوب ها بر روی مواد مذاب درون زمین شناورند و با سرعت چند سانتی متر در سال حركت می كنند. در جایی كه صفحات به هم برخورد می كنند رشته كوه هایی بوجود می آیند. كوه های زاگرس بر اثر نزدیك شدن صفحات پوسته زمین ایجاد شده اند. هم چنین در جاهایی كه دو صفحه از هم دور می شوند، مواد مذاب از درون زمین بالا می آیند و رشته كوه هایی را در بستر اقیانوس ها ایجاد می كنند.آیا آتش فشان ها ناهمواریهای جدید ایجاد می كنند؟

مواد مذاب درون زمین (ماگما) درجست و جوی راهی هستند كه خود را به سطح زمین برسانند. گسل ها كه شكستگی های پوسته زمین اند. بهترین جا برای خروج این مواد از درون زمین هستند و گدازه ها از طریق خود را به روی زمین می رسانند. بر اثر انباشته شدن و سرد شدن تدریجی این مواد بر روی زمین كوه های آتش فشانی بوجود می آیند. موادی كه از آتش فشان در سطح زمین جاری می شوند و به گدازه یا روانه موسومند. گدازه ها در سطح زمین جاری شده و بر سر راه خود همه چیز را می سوزانند. از دهانه آتش فشان های فعال، بمب های آتش فشانی، خاكستر و ابرهای غلیظ گوگردی همراه با بخار آب خارج می شود. این مواد با سرو صدای زیادی به بیرون پرتاب می گردند.
بعضی از آتش فشان ها، اكنون فعالیتی ندارند. فقط بعضی پدیده ها كه در اطراف آن ها اتفاق می افتد، نشان دهنده ی فعالیت های درون زمین است ، مثل چشمه های آب گرم (كه در پیرامون دما زیاد است) یا بخارهای گوگردی اندكی كه از دهانه و منافذ كناره های آن خارج می شود. (مثل تفتان) به این گونه آتش فشان ها غیرفعال می گویند. ممكن است از بستر دریا یا اقیانوس بر اثر فوران گدازه ها از درون زمین و بیرون ریختن آن ها بر سطح آب دریاها یا اقیانوس ها درمدت كوتاهی یك جزیره بوجود می آید. جزیره سورتزی در اقیانوس اطلس در جنوب جزیره ایسلند در مدتی كوتاه بر اثر فوران آتش نشان بوجود آمد. ممكن است بعدها بر اثر انفجار یك دهانه ی آتش فشان كه به شكل جزیره است، در مدت كوتاهی جزیره نابود شود.


چرا زمین می لرزد؟

بر اثر آزاد شدن انرژیهای درون زمین، زمین لرزه ایجاد می شود. آزاد شدن انرژی معمولاً در امتداد نقاط یا خطوط ضعیف موجود در پوسته ی زمین انجام می گیرد. (مثل گسل ها و شكست ها) بیشترین زلزله ها در مناطقی اتفاق می افتد كه در كناره های صفحات پوسته زمین قرار گرفته اند.
بیشتر آتش فشان ها در امتداد كناره های صفحات پوسته زمین قرار دارند. زمین لرزه در مدتی كوتاه سطح زمین را بالا و پائین می برد و آن را می شكند یا شكاف هایی در آن ایجاد می كند . موقع زمین لرزه در نواحی پر جمعیت جهان و كشور ما. ایران، سبب خرابی شهرها و روستاها می شود و جان و مال انسان ها را به خطر می اندازد.
در كشور ماو بسیاری از دیگر نقاط جهان هر سال زلزله هایی اتفاق می افتد. بعضی از این زلزله ها شدید و برخی ضعیف ترند. البته ما فقط زلزله های قوی تر را احساس می كنیم زلزله های ضعیف تر از زلزله های ضعیف تر از زلزله نگارها ثبت می كنند و محل وقوع آن را مشخص می نمایند.
زلزله ها در سطح زمین تغییراتی ایجاد می كنند. از جمله : 1 – باعث شكاف خوردن زمین می شوند.
2 – مواد ی روی دامنه ی كوه ها را به حركت در می آورند و در پای كوه انباشته می كنند.
3 – در نواحی شهری و روستایی، پل ها را تخریب می كنند و خانه ها را در هم می كوبند.
برای جلوگیری از خرابی زلزله ها در شهرها و روستاها باید ساختمان ها را طوری بسازند كه در برابر زلزله مقاوم باشند.

منبع

:: مرتبط با: جغرافیا ,
:: برچسب‌ها: كوهستان هاچگونه به وجود آمده اند؟ , پوسته , چین خوردگیها , تاقدیس , مواد مذاب (ماگما) , آتش فشان ها , چرا زمین می لرزد؟ ,