تبلیغات
ღ☆ஜ ما و جغرافیا در دهکده جهانی ஜ☆ღ - هوا در زندگی ما چه نقشی دارد؟
 
.:: زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه مکر و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
وفلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد ::.

.:: سلام ::.
.:: وبلاگی که مشاهده میکنید متعلق به محمد عثمان نصرتی دانشجوی رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشد در این وبلاگ سعی شده که بیشتر در مورد موضوعات جغرافیایی بحث شود.امیدوارم که با راهنماییهای استاد گرامی و دیگر عزیزان این وبلاگ به اهداف خود برسد ::.
  :: مدیر وب سایت : hacker games
نظرتان درباره وبلاگ چیست ؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   
هوا در زندگی ما چه نقشی دارد؟
جمعه 6 بهمن 1391 ساعت 04:07 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست hacker games | ( نظرات )
هوا در زندگی ما چه نقشی دارد؟

هوا در زندگی ما نقش بسیار مهمی دارد. همه ی ما برای انجام دادن بیشتر كارهای خود باید از وضع هوا آگاه باشیم. اگر دقت كنید متوجه می شوید كه هوا همیشه به یك صورت نیست و پیوسته در حال تغییرات است. وضع هوا ممكن است روز به روز و حتی ساعت به ساعت هم تغییر كند.

وضع هوا در محل زندگی شما بر اساس وضعیت دما، بارش و چگونگی وزیدن باد تعیین می شود. بنابراین به حالت گذار و محلی جو در یك جای معین هوا گفته می شود. اگر هوای محل زندگی خود را در چند سال پیاپی بررسی كنیم به شرایط مشخص از وضعیت جو (اتمسفر) در طول چند سال می رسیم كه به آن آب و هوا گفته می شود. معمولاً آب و هوا در یك سرزمین گسترده حاكمیت دارد. مثلاً شهرهای شمالی ایران در كناره ی دریای مازندران، آب و هوایی مرطوب و معتدل دارند یا نواحی مركزی ایران از آب و هوایی گرم و خشك برخوردارند.
در جدول ص 57 میانگین دما و بارش در چند شهر ایران داده شده است. همان گونه كه می بینید از نظر دما و بارش بین این شهرها تفاوت زیادی وجود دارد. سایر بخش های جهان نیز از نظر دما، بارش ،‌وزش باد میزان رطوبت یكسان نیستند. به این علت است كه در جهان آب و هوای گوناگونی وجود دارد.

آب و هوا شناسان درباره اختلاف آب و هوا در نقاط مختلف جهان، پژوهش هایی انجام داده اند، ما با مراجعه به این منابع پژوهشی، دلیل بعضی از این تفاوت ها را در می یابیم.

عوامل مؤثر در آب و هوای مناطق مختلف جهان كدامند؟

1 – عرض جغرافیایی ( فاصله از استوا) : مدارهای نزدیك به استوا از مدارهای مجاور قطب گرم ترند. زیرا در مناطق استوایی آفتاب به طور عمود می تابد و زمین را به سرعت گرم می كند.

2 – فاصله از دریا : مناطق دور از دریا معمولاً خشك تر از شهرها و مناطق ساحلی اند. بنابراین مناطق ساحلی بارش و رطوبت بیشتری دارند و اختلاف دمای تابستان و زمستان آن كم تر است.

3 – باد : باد در واقع همان جابه جا شدن هوا از یك نقطه به نقطه دیگر است كه با وزیدن خود، ویژگی های هوای یك منطقه یا محل را تغییر می دهد. برای مثال اگر باد از روی جاهای گرم عبور كند و سپس به یك منطقه سرد برسد، هوای گرمی را به همراه می آورد و اگر باد از جاهای سرد عبور كند و به یك منطقه ی گرم وارد شود، سرما را به همراه خواهد آورد.

4 – ارتفاع : اگر شما به كوه رفته باشید، حتماً متوجه شده اید كه هوا در بالای كوه سردتر از پائین كوه است. بهتراست بدانید كه دمای هوا با هر 1000 متر ارتفاع،‌حدود 6 درجه سانتی گراد كاهش می یابد.

آیا فعالیت های انسان در تغییر آب و هوا موثر است؟

آب و هوا به شكل های مختلف بر زندگی انسان تأثیر می گذارد،‌اما آیا انسان هم می تواند بر آب و هوا اثر بگذارد؟ بله ، شواهد موجود نشان می دهد كه انسان ها آب و هوای كره زمین را تغییر می دهند. برای مثال دمای هوا دربعضی از شهرهای بزرگ افزایش یافته است. یكی از مهم ترین علل افزایش دما، زیاد شدن تعداد خودروها و كارخانه هایی است كه از بنزین، نفت، گاز و زغال سنگ استفاده می كنند. این تغییرات می تواند به تدریج بر آب و هوای سراسر كره زمین تأثیر بگذارد.


انواع آب و هواها كدامند؟

آب و هواهای گوناگون چگونه زیست بوم های مختلف می سازد؟

ما در روی كره زمین شاهد پوشش های گیاهی گوناگونی هستیم. همان طور كه می دانید ، نوع پوشش گیاهی همراه با تغییرات نوع آب و هوا عوض می شود چون یك نوع آب و هوا در یك منطقه وسیع مشاهده می شود، پوشش گیاهی حاصل از آن نوع آب و هوا هم نوعی خاص خواهد بود. مثل جنگل های تایگا در شمال سیبری، و یا جنگل های انبوه گرمسیری در استوا.

به مجموع پوشش های گیاهی و جانوری خاصی كه در یك منطقه ی وسیع و عمده دیده می شوند زیست بوم می گویند كه با گیاهان و حیوانات زیست بوم دیگر متفاوت است. در هرزیست بوم بین آب و هوا ، پوشش گیاهی و زندگی جانوری ، یك نوع هماهنگی و رابطه ی خاصی دیده می شود. امروزه با افزایش جمعیت و استفاده ی نامناسب از گیاهان و شكار بی رویه ی جانوران زیست بوم ها مورد تجاوز انسان قرار گرفته است.سؤالات


1 – هوا را تعریف كنید؟

درحالت گذار و محلی جو در یك جای معین هوا گفته می شود.

2 – آب و هوا را تعریف كنید؟

اگر هوای محل زندگی خود را در چند سال پیاپی بررسی كنیم به شرایط مشخص از وضعیت جو می رسیم كه به آن آب و هوا گفته می شود.

3 – هوا آب و هوا چه تفاوت هایی با هم دارند؟

هوا حالت گذار محلی جو و آب و هوا حالت پایدارتر و شرائط مشخص از وضعیت جو در طول چند سال است.

4 – عوامل مؤثر در آب و هوای مناطق جهان كدامند؟

1 – عرض جغرافیایی

2- فاصله زیاد از دریا

3 – باد

4- ارتفاع

5 – جریان های دریایی

5 – نقش فاصله از دریا را در آب و هوا توضیح دهید؟

مناطق دور از دریا معمولاً خشك تر از شهرها و مناطق ساحلی اند. بنابراین مناطق ساحلی بارش و رطوبت بیشتری دارند و اختلاف دمای تابستان و زمستان آنها كم تر است.

6- نقش «ارتفاع» را در آب و هوا توضیح دهید:

هوا در بالای كوه سردتر از پائین كوه است. دمای هوا با هر 1000 متر ارتفاع حدود 6 درجه ی سانتی گراد كاهش می یابد.

7 – نقش انسان را «تغییر آب و هوا» توضیح دهید.

زیاد شدن تعداد خودروها و كارخانه هایی كه از بنزین، نفت، گاز و زغال سنگ استفاده می كنند باعث افزایش دما و تغییرآب و هوای سراسر كره ی زمین می شود. هم چنین نابودی جنگل ها و از بین بردن گیاهان و پوشش های گیاهی باعث گرم شدن زمین خواهد شد.


:: مرتبط با: جغرافیا ,
:: برچسب‌ها: انواع آب و هواها , آیا فعالیت های انسان در تغییر آب و هوا موثر است؟ , عرض جغرافیایی ( فاصله از استوا) , فاصله از دریا , باد , ارتفاع , زیست بوم ,