تبلیغات
ღ☆ஜ ما و جغرافیا در دهکده جهانی ஜ☆ღ - جمعیت در كره زمین چگونه پراكنده شده است؟
 
.:: زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه مکر و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
وفلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد ::.

.:: سلام ::.
.:: وبلاگی که مشاهده میکنید متعلق به محمد عثمان نصرتی دانشجوی رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشد در این وبلاگ سعی شده که بیشتر در مورد موضوعات جغرافیایی بحث شود.امیدوارم که با راهنماییهای استاد گرامی و دیگر عزیزان این وبلاگ به اهداف خود برسد ::.
  :: مدیر وب سایت : hacker games
نظرتان درباره وبلاگ چیست ؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   
جمعیت در كره زمین چگونه پراكنده شده است؟
جمعه 6 بهمن 1391 ساعت 04:46 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست hacker games | ( نظرات )

در مطالب گذشته خواندید كه در سراسر كره زمین آب و هوای یكسانی وجود ندارد و انسان هم در هر شرایط آب و هوایی به راحتی قادر به تأمین نیازهای خود نیست. از این رو مناطقی كه دمای معتدل و باران كافی دارند،‌جمعیت بیشتری را به خود جذب می كنند. نقشه ی پراكندگی جمعیت نشان می دهد كه در نواحی شرقی آسیا (كه آب و هوای موسمی دارد) اروپا، آمریكای شمال شرقی جمعیت زیادی سكونت دارد. چین وهند پرجمعیت ترین كشورهای جهان هستند.

پراكندگی جمعیت به شرایط جغرافیایی بستگی دارد؟

پراكندگی جمعیت در سطح كره زمین به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این عوامل سبب جذب جمعیت و برخی سبب دفع جمعیت می شوند.

مهاجرت چیست؟

در بعضی مناطق عامل جذب جمعیت پس از مدتی از بین می رود یا عامل دفع جمعیت در آن محل افزایش می یابد. در نتیجه جمعیت از آن محل به جای دیگر می روند. این جابه جایی جمعیت را مهاجرت می گویند.
چرا انسان مهاجرت می كند؟ انسان به دلایل زیادی ممكن است از جایی به جای دیگری مهاجرت كند . بعضی از این دلایل، دلایل طبیعی است . مثلا، كم شدن آب ، نامطلوب شدن شرایط آب و هوا، فقیر شدن خاك یا بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و ... دلیل بعضی از مهاجرت ها اقتصادی است مانند كاهش درآمد خانواده، بیكاری، تعطیل شدن معادن و...

گاهی دلایل سیاسی سبب جابجایی جمعیت می شود. مانند اختلافات مرزی و جنگ البته مسائل اجتماعی و فرهنگی نیز ممكن است سبب مهاجرت انسان شود. اغلب وقتی شرایط مطلوب در محل اولیه (مبدأ) ضعیف می شود یا انگیزه ها در محلی كه قرار است فرد به آن مهاجرت كند (مقصد) قوی می شود. در این صورت مهاجرت انجام می گیرد.

انواع مهاجرت كدامند؟ مهاجرت از جنبه های مختلفی دسته بندی می شود.

الف – مهاجرت ممكن است داخلی یا خارجی باشد، عبور از مرزهای بین المللی مهاجرت خارجی و جابه جایی در داخل یك كشور مهاجرت داخلی است.


ب – مهاجرت ممكن است دائمی یا موقتی باشد. مهاجران دائمی قصد بازگشت به محل اولیه ی زندگی خود را ندارند اما مهاجران موقتی، قصد بازگشت دارند. مانند كارگران فصلی یا عشایر كوچ رو.

پ – مهاجرت ممكن است اجباری یا اختیاری باشد. اغلب مهاجران با میل و تصمیم خود جابه جا می شوند اما گاهی درگیری های سیاسی موجب مهاجرت اجباری می شود. مانند مهاجرت اجباری فلسطینی ها از سرزمین های اشغالی به كشورهای دیگر یا مهاجرت ساكنان بوسنی و هرزه گوین در خلال جنگ با صرب ها.
ت – مهاجرت ممكن است روزانه باشد، شرایط زندگی بشر در حال حاضر به نوعی تغییر كرده است كه او به ناچار برای انجام دادن فعالیت ها در كارهای روزانه خود گاهی مسافت زیادی را طی می كند. این نوع جابجایی را مهاجرت روزانه می نامند. دركنار اغلب شهرهای بزرگ جهان، شهرك ها و شهرهای كوچكتری وجود دارد كه محل زندگی افرادی است كه در شهرهای بزرگ بكار مشغولند این افراد روزانه دو بار برای رفتن به سر كار و بازگشتن به منزل جابه جا می شوند.

سؤالات :

1 – در كدام نیمكره زمین جمعیت بیشتری زندگی می كند؟ چرا؟

در نیمكره شمالی اولاً بیشتر خشكی ها درنیمكره شمالی واقعند ثانیاً جمعیت در منطقی متمركز می شود كه نواحی شرایط آب و هوایی و امكانات مناسبتری برای زندگی داشته باشد.

2 – عوامل جغرافیایی مؤثر و پراكندگی جمعیت چیست؟

1 - ارتفاع – در نواحی هموار مانند جلگه ها و دشت هاو در كنار دره ها كه جریان آب وجود دارد جمعیت بیشتری زندگی می كنند. هر قدر كه ارتفاع افزوده می شود و به علت ناهمواری زمین و كاهش دما جمعیت كم می شود.
2 – آب و هوا : آب و هوای معتدل جمعیت بیشتری را جذب می كند و هوای سرد قطبی و گرم استوایی جمعیت را جذب نمی كند.

3 – آب و خاك : سرزمین هایی كه خاك غنی و آب كافی دارند جمعیت زیادی را جذب می كنند و مناطقی كه رود دائمی ندارند و یا خاك آن فقیر است جمعیت زیادی را در خود نگه نمی دارد.

4 – منابع معدنی : معادن زیرزمینی مانند نفت ، زغال سنگ و ... سبب جلب جمعیت و تمام شدن این منابع باعث پراكنده شدن جمعیت خواهد شد.

5 – سواحل و گذرگاهها : بنادر محل ارتباط خشكیهای جهان به یكدیگر هستند واقوام مختلف را به هم مرتبط می سازند و دور بودن از سواحل مانع جذب جمعیت می شود.

3 – مهاجرت چیست؟

در بعضی مناطق ، عامل جذب جمعیت پس از مدتی از بین می رود یا عامل دفع جمعیت در آن محل افزایش می یابد و در نتیجه جمعیت از آن محل به جای دیگری می روند این جا به جایی جمعیت را مهاجرت می گویند.

4 – تحت چه شرایطی مهاجرت انجام می شود:

وقتی شرایط مطلوب در محل اولیه (مبدأ) ضعیف می شود یا انگیزه ها درمحلی كه قرار است فرد به آن مهاجرت كند (مقصد) قوی می شود مهاجرت انجام می گیرد.

5 – جدول زیر را در یك سطر كامل كنید.

 

انواع مهاجرت


داخلی

جابجایی در داخل یك كشور

خارجی

عبور از مرزهای بین المللی

دائمی

قصد بازگشت به محل اولیه زندگی خود را ندارند

موقت (فصلی)

قصد بازگشت دارند و اغلب باز می گردند

اجباری

با میل و تصمیم خود جابجا نمی شود

روزانه

جابجایی برای انجام فعالیت ها و كارهای روزانه

 

 

منبع:: مرتبط با: جغرافیا ,
:: برچسب‌ها: مهاجرت چیست؟ , عوامل جغرافیایی مؤثر و پراكندگی جمعیت , مهاجرت اجباری , مهاجرت دائمی یا موقتی , مهاجرت روزانه , مهاجرتداخلی یا خارجی ,