تبلیغات
ღ☆ஜ ما و جغرافیا در دهکده جهانی ஜ☆ღ - شهرها چگونه بوجود آمده اند؟
 
.:: زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه مکر و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
وفلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد ::.

.:: سلام ::.
.:: وبلاگی که مشاهده میکنید متعلق به محمد عثمان نصرتی دانشجوی رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشد در این وبلاگ سعی شده که بیشتر در مورد موضوعات جغرافیایی بحث شود.امیدوارم که با راهنماییهای استاد گرامی و دیگر عزیزان این وبلاگ به اهداف خود برسد ::.
  :: مدیر وب سایت : hacker games
نظرتان درباره وبلاگ چیست ؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   
شهرها چگونه بوجود آمده اند؟
جمعه 6 بهمن 1391 ساعت 04:52 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست hacker games | ( نظرات )

همان طور كه می دانید انسانهای اولیه از میوه درختان تغذیه می كردند و یا حیوانات را شكار می كردند و می خوردند. این شیوه ی زندگی انسان مدت زمان زیادی ادامه یافت تا اینكه او دریافت كه می تواند برای ادامه ی زندگی و تأمین خوراك و پوشاك خود حیوانات اهلی را نگهداری كند، پس به دامداری پرداخت. در طول زندگی دامداری انسان برای پیدا كردن مرتع و سیركردن دام های خود به ناچار باید از جایی به جای دیگرمی رفت. شیوه ی غالب زندگی او در این زمان كوچ نشین بود. اما رفته رفته كشاورزی را شناخت و توانست بسیاری از نیازهای غذایی خود را از این راه تأمین كند. پس به تدریج یكجا نشین شد وروستاها را بوجود آورد. در این زمان انسان در كنار كار كشاورزی، دامداری هم می كرد. بعدها با هم به پیوستن روستاها، شهرهای كوچك بوجود آمدند.
اولین شهرها در بین النهرین، در محدوده عراق كنونی بین دو رود دجله و فرات و رود كارون پدید آورند.


شهر نشینی در ایران :

در ایران شهر نشینی سابقه ای بسیار طولانی دارد. در ایران باستان در دوره های هخامنشی و ساسانی شهرهای بزرگ و مهمی نظیر هگمتانه (همدان) تیسفون، اصطخر(نزدیكی شیراز) ، رگ (ری) و شوش بوجود آمدند و شهرت جهانی پیدا كردند.

به چه مكانی شهر گفته می شود؟

یكی از آشكارترین تفاوت میان شهر وروستا ، نوع فعالیت مردم در شهر و روستا است. در شهر مردم به فعالیتهای غیركشاورزی می پردازند، مانند كار در كارخانه ها و اداره ها. به علاوه روستا از شهر كم جمعیت تر است.


چه عواملی سبب رشد شهرها می شود؟

وجود آب : بزرگ ترین و قدیمی ترین شهرهای دنیا در كنار رودها و دریاها بوجود آمده اند. هنوز هم دسترسی به منابع آب در شكل گیری شهرها وروستاها نقش اساسی دارد. در كشورهایی مانند ایران كه در ناحیه ی خشك قرار دادند و با مشكل كم آبی رو به رو هستند. بیش تر شهرها در نواحی نسبتاً پر آب در كنار روخانه ها بوجود آمده اند . نظیر اصفهان.

موقعیت ارتباطی : شهرها معمولاً در كنار راه های ارتباطی قرار دارند و از این طریق، با سایر شهرها و روستاها در ارتباطند. دسترسی به راه های ارتباطی از عوامل مهم توسعه و رونق شهرهاست. مثلاً شهر كرمانشاه به دلیل قرارگرفتن در مسیر جاده ی ابریشم و راه پر رفت و آمد كربلا و نجف زمانی رشد قابل توجهی داشته است. نقش مذهب : در دنیا شهرهایی وجود دارند كه عامل اصلی پیدایش و گسترش آنها، مذهب بوده است.
جمعیت شهرها : امروزه در دنیا شهرهای بزرگی بوجود آمده اند كه بین 5 تا 14 میلیون نفر جمعیت دارند. در اینگونه شهرها، انبوه جمعیت به ناچار در ساختمان های متراكم چند طبقه ای زندگی می كنند. در ساعاتی از روز ازدحام جمعیت به اوج خود می رسد و سیل انسانها در معابر عمومی موج می زند.

زندگی در شهرهای بزرگ چه مشكلاتی دارد؟

مسلماً هیچ یك از ما در هیچ شرایطی حاضر نیستیم محیط خانه خود را آلوده كنیم. زیرا می دانیم كه بایدمحیط خانه ی خود را همواره پاكیزه نگه داریم. اما متأسفانه بعضی از افراد كوچه ، خیابان ، محله و شهر خود را جزئی از محیط زندگی شان نمی دانند. درك این نكته كه آلودگی محیط بیرون از خانه می تواند به اندازه آلودگی درون خانه به ما لطمه بزند. برای این گونه افراد پیچیده و مشكل است. و این نكته ی ساده را بعضی خوب درك نمی كنند.
امروزه یكی از مهم ترین مشكلات ، شهرهای بزرگ مسئله آلودگی است. آلودگی هوا، آلودگی آب ها و آلودگی صوتی و ... سلامتی انسان ها را تهدید می كند.

سؤالات

1 – اولین شهرها در كجا بوجود آمده اند؟

اولین شهرها در بین النهرین، در محدوده ی عراق كنونی و ایران بین دو رود دجله و فرات و رود كارون پدید آمدند.

2 – مناطقی را كه در شهرها و تمدن های اولیه در آن جا شكل گرفته اند را نام ببرید.

آمریكای میانه – دره ی رود نیل – بین النهرین – دره سند – هوانگهو


3 – نقش آب را در رشد شهرها بنویسید.

بزرگترین و قدیمی ترین شهرهای دینا در كنار رودخانه ها ودریاها بوجود آمده اند هنوز هم دسترسی به منابع آب در شكل گیری شهرها و روستاها نقش اساسی دارد و در كشورهایی مانند ایران كه در منطقه خشك قرار دارند و با مشكل كم آبی روبه رو هستند بیشتر شهرها در نواحی نسبتاً پر آب و در كنار رودها بوجود آمده اند نظیر اصفهان

4 – علت پیدایش و گسترش شهرهای اصفهان، كرمانشاه و مشهد چه بوده است؟

اصفهان قرار گرفتن در كنار رود برای دست یابی به وجود آب. كرمانشاه :‌بدلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ی قدیمی ابریشم و راه پر رفت و آمد كربلا و نجف (موقعیت ارتباطی) مشهد : بدلیل وجود مرقد امام رضا (ع) – (مذهب)

5 – مهم ترین مشكل شهرهای بزرگ چیست؟

مهم ترین مشكل شهرهای بزرگ مسئله آلودگی است. آلودگی هوا، آلودگی آب ها، آلودگی صوتی، لطمه های جبران ناپذیری به زندگی انسان می زند. هم به دلیل تاثیرات خطر ناک آن بر انسان و هم به دلیل عواقب آن مخصوصا بر جو (اتمسفر) و لایه ازن.
:: مرتبط با: جغرافیا , برنامه ریزی شهری ,
:: برچسب‌ها: شهرها و تمدن های اولیه , بزرگ ترین و قدیمی ترین شهرهای دنیا در كنار رودها و دریاها , به چه مكانی شهر گفته می شود؟ , شهر نشینی در ایران ,