تبلیغات
ღ☆ஜ ما و جغرافیا در دهکده جهانی ஜ☆ღ - ما كجا هستیم؟ چرا به جهت یابی نیازمندیم ؟
 
.:: زندگی اطلس جغرافی ماست
که در آن نقشه استان محبت پیداست
جلگه مکر و نمکزار حسد پیدا نیست
کوه چهل چشمه عشق ارتفاعش بسیار
وفلات ایمان حول این کوه چه وسعت دارد ::.

.:: سلام ::.
.:: وبلاگی که مشاهده میکنید متعلق به محمد عثمان نصرتی دانشجوی رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشد در این وبلاگ سعی شده که بیشتر در مورد موضوعات جغرافیایی بحث شود.امیدوارم که با راهنماییهای استاد گرامی و دیگر عزیزان این وبلاگ به اهداف خود برسد ::.
  :: مدیر وب سایت : hacker games
نظرتان درباره وبلاگ چیست ؟


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   
ما كجا هستیم؟ چرا به جهت یابی نیازمندیم ؟
جمعه 6 بهمن 1391 ساعت 04:57 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست hacker games | ( نظرات )

خورشید ستاره ای در مركز منظومه شمسی است و به اطراف نور و حرارت می بخشد 9 كره به گرد آن می چرخند كه به آنها سیاره می گوئیم. سیاره ها از خود نوری ندارند ولی در مقابل نور خورشید سطحی روشن پیدا می كنند. كره زمین نیز در منظومه شمسی به عنوان سومین سیاره بدور خود و بدور خورشید می چرخد. برخی از سیاره ها دارای قمرند. قمر كره ی كوچكی است كه بدور سیاره می چرخد. ماه كه شب ها در آسمان می درخشد تنها قمرزمین است كه خورشید آن را روشن می كند. برخی سیاره ها مانند مریخ دو قمر دارند. دو سیاره مشتری و زحل در اطراف خود ده ها قمر كوچك و بزرگ دارند.

در سیاره زحل اجرام دیگری به نام حلقه مشاهده می شود. البته برای اورانوس و مشتری هم حلقه های نازكی كشف شده است كه بر زیبایی آن افزوده است. از سیاره مشتری به بعد ، سیارات از گاز تشكیل شده اند. یعنی توده های عظیمی از گازند ولی چهار سیاره ی نزدیك به خورشید مانند زمین از سنگ تشكیل شده اند.

خورشید چگونه كره ای است ؟

خورشید به كره ی ما، نور، حرارت و انرژی می بخشد و بدون آن بر روی زمین زندگی وجود نخواهد داشت .البته سیاره های دورتر حرارت و نور كم تری از خورشید دریافت می كنند واز آن سیارات، خورشید خیلی كوچك به نظر می آید. خورشید هم یك ستاره است و در فضا، ستارگان در مجموعه های بزرگی به نام كهكشان قرار دارند. خورشید به همراه چند صد میلیارد ستاره دیگر در كهكشانی به نام كهكشان راه شیری به دور هم جمع شده اند. معمولاً در مركز كهكشان تعداد ستارگان بسیار زیاد است.

سال نوری :

فاصله ی ستارگان از یكدیگر به حدی زیاد است كه برای تعیین آن نمی توان از واحدهایی مانند متر یا كیلومتر استفاده كرد. دانشمندان برای اندازه گیری فاصله ی ستارگان از واحد سال نوری استفاده می كنند نور در هر ثانیه 300 هزار كیلومتر راه می پیماید. اگر نور به مدت یك سال با این سرعت فضا را بپیماید، فاصله پیموده شده معادل یك سال نوری است. برای مثال نور خورشید در مدت 8 دقیقه و 20 ثانیه به ما می رسد، بنابراین فاصله ی خورشید تا زمین به این ترتیب محاسبه می شود.

8دقیقه*60 ثانیه*300000=144000000
20 ثانیه * 300000=6000000
144000000+6000000=150000000
150 میلیون كیلومتر
فاصله برخی از ستارگان تا زمین به میلیون ها سال نوری می رسد.

  چرا به جهت یابی نیازمندیم ؟

جغرافی دانان از گذشته های دور در این فكر بودند كه جهت هایی را بر روی كره زمین مشخص و نام گذاری كنند كه برای همه مردم جهان قابل فهم و یكسان باشد. بنابراین گفتند از هر سمتی كه خورشید طلوع می كند آن را سمت مشرق می نامیم و آن سمتی كه غرب خورشید غروب می كند سمت مغرب می گوئیم.
اگر طوری بایستیم كه دست راست ما به سمت مشرق (محل طلوع خورشید) باشد. رو به روی ما شمال و پشت سر ما جنوب خواهد بود. پس اگر در هر نقطه از كره زمین قرار بگیریم. این قاعده ما را برای یافتن جهت های اصلی كمك می كند.

می دانیم كه خورشید هر روز از سمت مشرق طلوع و در سمت غرب ، غروب می كند و هنگام ظهر به بلندترین مكان خود در آسمان می رسد. در این زمان، سایه ی اجسام به حداقل می رسد. اگر در این لحظه روبروی خورشید بایستیم ، دقیقاً رو به جنوب ایستاده ایم یا اگر سایه ی چوبی را در نظر بگیریم (در نیم كره شمالی) سمتی كه سایه در آن قراردارد سمت شمال را نشان می دهد.

جهت یابی به وسیله ی قطب نما :

یكی از ساده ترین روش ها برای پیدا كردن جهت های جغرافیایی ، كمك گرفتن از قطب نماست. عقربه ی قطب نما در واقع یك تیغه ی باریك فلزی است كه خاصیت مغناطیسی دارد و می تواند جهت های جغرافیایی را نشان دهد. این تیغه همواره در امتداد شمال وجنوب كره زمین قرار می گیرد. یك لبه ی عقربه قطب نما معمولاً رنگی است ( به رنگ قرمز یا آبی) كه سمت شمال زمین را نشان می دهد. به این ترتیب ، جهت های دیگران را می توان به راحتی تشخیص داد. در قطب نما سمت شمال را با حرف N . جنوب را با S مشرق را با E و مغرب را با W نشان می دهند. اگر بخواهیم جهت های دقیق تری به كار ببریم. از جهت های فرعی جغرافیایی استفاده می كنیم كه بین جهت های اصلی قرار دارند.

جهت یابی به كمك ستاره ی قطبی :

به نظر شما در گذشته دریانوردان یا كاروان ها در بیابان چگونه راه خود را در شب پیدا می كردند آن ها از ستارگان كمك می گرفتند. آن ها این ستاره را كه همواره در بالای قطب شمال زمین دیده می شد. ستاره شمالی (یا قطبی) یا جُدی نام نهادند. هنوز هم خلبانان و فضانوردان كه به سفرهای طولانی می روند. این ستاره را می شناسند و می توانند از آن برای جهت یابی استفاده كنند ولی پیدا كردن این ستاره در میان صدها ستاره ی دیگر كار چندان ساده ای نیست، ستاره قطبی یا شمالی به كمك مجموعه ای از هفت ستاره ی دیگر به شكل علامت سؤال (..) است قابل تشخیص است. این مجموعه ی هفت ستاره ای را «دب اكبر» می گویند .

چگونه قبله یابی كنیم؟

مسلمانان بر خود واجب می دانند كه نمازهای روزانه خود را رو به قبله یا شهر مكه – كه خانه ی خدا در آنجا واقع است به جاآورند. می دانیم كه در شهر مكه در كشور عربستان و در جنوب غربی ایران واقع است.بنابراین در ایران ما مسلمانان به سمت جنوب غربی نماز می خوانیم.

با توجه به نقشه ی شكل 8 ، ص 95 مردم شهرهای شمالی ایران برای اینكه در امتداد جهت قبله قرارگیرند، مقدار كم تری به سمت مغرب منحرف می شوند، تا مردم جنوب ایران.

با توجه به شكل 8 – مردم مسلمان تركیه در شهر آنكارا رو به كدام سمت نماز می خوانند؟ به آن ها هنگام نماز خواندن رو به سمت جنوب كشور خودشان می ایستند.منبع
:: مرتبط با: جغرافیا ,
:: برچسب‌ها: چگونه قبله یابی كنیم؟ , سال نوری , ستاره ی قطبی , جهت یابی به وسیله ی قطب نما , خورشید , كهكشان ,